Alma - system biblioteczny w chmurze

2.03.2011 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się seminarium, w czasie którego zaprezentowano po raz pierwszy system biblioteczny, który działa w chmurze. Dokładną relację opubliowano na  Blogu biblioteki PISM.

poniżej cytujemy opublikowany post.

"Widzieliśmy przyszłość!
Na seminarium w BUW, 02 marca, firma ExLibris i jej polski przedstawiciel ALEPH Polska, zaprezentowali demonstracyjna wersję systemu ALMA, następcy wielu produktów ExLibrisu, w tym ALEPHa.
System integruje całkowicie całość procesów bibliotecznych i nie tylko, jako że ma być systemem uniwersalnym, łączącym cechy systemów bibliotecznych, systemów discovery, platform udostępniania dokumentów elektronicznych itp., itd.
Tym co odróżnia Almę od dzisiejszych programów jest działanie w chmurze, tzn. dane zarówno tworzone przez biblioteki jak i pobierane przez biblioteki, funkcjonują na centralnych serwerach ExLibrisu. System pozwala na zmniejszenie wysiłku opracowania dokumentu prawie do zera. Koncepcja działania w chmurze zakłada nie tylko agregowanie danych pobieranych z katalogów centralnych i katalogów lokalnych, dzielenie się danymi przez biblioteki ale także wtłoczenie do tego systemu metadanych wytwarzanych przez wydawców przed ukazaniem się książek na rynku.
Alma oferuje nowe podejście do zaspokajania potrzeb użytkowników. Użytkownik nowego systemu ma mieć wrażenie personalizacji usług skierowanych do niego.
Procesy biblioteczne mają być całkowicie zintegrowane a całość wysiłku przeniesiona na selekcję materiału do pozyskania, skupienie się na zaspokajaniu potrzeb użytkowników typu digitalizacja na życzenie itp. System zakłada integrację ze środowiskiem instytucji np. akademickiej, której służy biblioteka poprzez narzędzia pozwalające na np. pobieranie danych o studentach. Inną funkcją wbudowaną w Almę jest możliwość tworzenia repozytoriów instytucjonalnych, prowadzenie działalności wydawniczej itd.
Od strony zarządzania, imponujące wrażenie robią elementy wspomagające decyzje, w postaci świetnie skonstruowanych statystyk, wspartych wizualizacją danych.
Model systemu zakłada, niestety, obniżenie kosztów obsługi administracyjnej, technicznej i merytorycznej procesu opracowania dokumentów i ich dostarczania użytkownikowi, a więc daje możliwość redukcji personelu. Model opłat ma opierać się na systemie subskrypcyjnym.
System przedstawił Dr Axel Kaschte.
Zdjęcia z seminarium dostępne są pod adresem https://picasaweb.google.com/alephpolska/AlmaDay ."

źródło: http://bblpism.posterous.com/alma-system-biblioteczny-w-chmurze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz